Baculka a tradiční kroje

Publikováno dne 29. 06. 2017

O tom, že kroje sluší všem, Vás přesvědčí finalistka s č. 5 Monika Soukupová

Oficiální foto ze soutěže Miss Baculaté Křivky 2017 Photo © Skopal

Oficiální foto ze soutěže Miss Baculaté Křivky 2017
Photo © Skopal

Před 17 lety jsem se provdala do malé, ale krásné vinařské pohraniční obce Hnanice. Poprvé jsem oblékla kroj a okusila kouzlo Martinských hodů před 14 lety, jelikož Hnanice nemají již své kroje (nebyly dochovány) půjčovaly jsme si kroje kyjovské…. Tento kroj jsem měla po tři roky…poté jsem již byla na zavádění s mladou chasou stará…. Proto jsem byla nesmírně nadšená když se přišlo s nápadem založit místní spolek a znovu si obléci kroj.

Nemám specifický styl, řekla bych, že je to „od všeho trochu“. Nejlépe se cítím v legínach, sukni a lodičkách, které podtrhují moji ženskost… pravda je, že co jsem byla vybrána jako finalistka BK, změnila jsem styl… Ale i když jsem z vesnice, nemusím přeci chodit ve vytahaných teplákach a gumákách.

Pokaždé, když se připravuji do kroje, je to pro mě krásná chvíle, kdy opět podtrhnu svoji ženskost v dnes již tak málo viděném stylu.

IMG_20170427_193429Každý kraj má jiný typ krojů, čím bohatší kraj, tím zdobenější kroj ( krajky, pentle, knoflíčky, výšivky,množství spodniček), máme kroje slovácké, podlůžské, kyjovské, horňácké, valašské a lašské.
Můj kroj nepatří do žádné z výše jmenovaných oblasti, jelikož je určen pouze pro náš spolek,, Hnanický babinec “, který vznikl po domluvě místních 16 žen ve věkovém rozpětí 30-65let. Tyto kroje jsme si šily samy a postupně je dozdobovaly.
Baculka v kroji vypadá lépe než štíhlá žena, jelikož vyniknou naše křivky, dekolt i zadek 😉 Nevýhoda je u baculek s větším poprsím jelikož sehnat v půjčovně krojů větší a dobře padnoucí vestičku je problém nebo ideálně pak vestičku ušít, ale je s tím moc práce a málo kdo se tímto šitím zabývá 🙂
Kroje se u nás oblékají od 19 století.  Při krojovaných slavnostech je můžeme vidět na všech věkových kategoriích od nemluvněte až po starší generace.
A jak působí na okolí baculka v kroji? Ptala jsem se na to svých známých: BACULATĚ 🙂 VYNIKNE VŠE CO JE NA BACULKÁCH TAK SEXY.. :-*

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: BpFBj9