Nejčastější chyby jednotlivých barevných typů

Publikováno dne 4. 12. 2013

Milé dámy,

když jsem dopsala poslední díl miniseriálu o barevné typologii, nedalo mi to, abych se po několika dnech nepustila do psaní článku o chybách, které dělají jednotlivé barevné typy. Ráda se s vámi podělím se svými zkušenostmi.

Barvy pro dramatický typ ženy

Barvy pro dramatický typ ženy

Mnoho chyb se týká barvy vlasů

Vlasy černé nebo hodně tmavohnědé až do černa mají zimní typy. Jiný barevný typ takovou barvu nemá. Tyto vlasy začínají velmi brzy šedivět, někdy již po 25 letech věku. Pokud si je nositelka mladšího věku začne barvit na svoji původní barvu, je to v pořádku, ale od určitého věku (většinou v 50-55 letech) jí to přestane „sedět“. Pleť totiž věkem zesvětlá a nikdo nemá v těchto letech přirozeně všechny vlasy tmavé. Černá barva přidává léta a zvýrazní každou vrásku. V tomto případě je dobré jít až o 2 odstíny níže, případně zkusit melír. Ten je vděčný. Pomůže částečně schovat odrosty a světlá barva obličej oživí. Někdy působí hezky i barevné proužky, samozřejmě ve studených barvách, dodají též „šmrnc“. Naopak zase mladší žena, kdyby si nechala šediny, bude jí to dělat zbytečně starší. Některé dívky nebo mladší ženy se obarví načerno i přesto, že jsou třeba jarní nebo podzimní typ. Je to chyba, se světlou barvou pleti k černým vlasům vypadají tvrdě a o mnoho let starší. Blond nebo plavé vlasy dodávají půvab a jemnost, ale též do určitého věku. Např. 65 letá (a výše) „kysličníková“ blondýna bude vypadat v takovém odstínu nepřirozeně a fádně.

 

Neupřednostněte pouze černé oblečení

Zlatá a stříbrná hraje pro určení barvového typu zásadní roli.

Zlatá a stříbrná hraje pro určení barvového typu zásadní roli.

Mám zkušenost s dvěma dámami, s jednou pětašedesátnicí a druhou ani ne čtyřicátnicí. Ta první, které bylo 65 let, nosila na hlavě celá léta trvalou „a lá pudlík“ a byla odbarvená na blond. Prostě typicky chemická blondýna. Její původní barva vlasů byla světle hnědá, barevný typ byla jarní. Nechtěla se dát přesvědčit na jinou barvu, nakonec se to povedlo mladému kadeřníkovi. Nepřirozenou blond obarvil na barvu kapučína a „pudlíka“ ostříhal. Z paní se stala elegantní nastávající šedesátnice. Ta druhá měla nějaká kila navíc, nosila černé mikádo (její vlasy měly takovou tu „hnědošedomyší“ barvu, typická u letních typů) a černé volné oblečení. Měla dosti výraznou nosoretní rýhu, která v černých vlasech sahajících do obličeje ještě více vynikala. Klientka absolvovala barevnou typologii, která ukázala, že je letní typ. Když se za čas objevila opět v salonu, měla na sobě kalhoty barvy khaki a vínově delší halenu. Někdo by řekl, že je to podivná kombinace, ale s pestrými většími korálemi (asi o průměru 2 cm) s barvami, v jakých měla oblečení, to vypadalo zajímavě. Bižuterie odváděla pozornost od jejího většího poprsí. Slušelo jí to a svá kila navíc uměla noblesně nosit. Dokonce změnila i účes. Dala se ostříhat nakrátko, vlasy na krku měla nepatrně delší. Plavé proužky ji osvěžily, dokonce i výrazná nosoretní rýha byla najednou méně nápadná. Většina plnoštíhlých nebo silnějších žen totiž dělá velkou chybu. Nosí tmavé oblečení, převážně černé, v domnění, že je to opticky zeštíhlí. Tmavá barva sice opravdu na pohled zeštíhluje, ale pouze v kombinaci s jinou. Pokud má korpulentnější dáma na sobě vše černé, působí mohutněji, a navíc ji tato barva dělá starší. Naopak vhodně laděnými barvami i vzory se doslova rozzáří, kila navíc budou nenápadnější.

Takže milé dámy! Pokud začnete šedivět brzy, barvěte se. Prošedivělá čtyřicátnice vypadá starší, na sedmdesátileté ženě šedivé, dobře ostříhané vlasy se stříbrným přelivem vypadají šaramantně. Teplé typy, vyhněte se černé a všem chladným barvám, studené typy všem rezavým podtónům. Důkladně si upravte obočí (srostlé nebo příliš mohutné dodává zachmuřený výraz), pokud si sama nevíte rady s jeho tvarem, zajděte ke kosmetičce. Co se týká barvy obočí, tak blondýnky zvolí světle hnědou barvu. Nemělo by být tmavší než vlasy. Obočí neholit – trčí (občas to dělají starší ženy)!

 

 

Barvy pro studený a teplý typ

Barvy pro studený a teplý typ

Pozor na další chyby

Perleť a lesk na rty vytáhnou vrásky a nerovnosti. Veškerá líčidla musí být v tónech pro určitý barevný typ (studený nebo teplý). Stíny s perletí zvýrazní vrásky a nehodí se ani u převislých víček. Studené typy – pozor na teplé odstíny makeupu a stínů – tvář může působit unaveně. Příliš tmavý makeup rozhodně nepomůže k mladšímu vzhledu. Pokud jsou nějaké žilky, jizvičky apod., raději zvolit korektor. Pozor na černé linky v pokročilém věku – dělají vás starší. Spodní řasy, pokud jsou dlouhé a husté, nelíčíme. Silně nalíčené řasy více zvýrazní kruhy pod očima. Pokud oči působí unaveně a nevyspalé, nepokoušíme se je opticky „probudit“ růžovými stíny. Vypadaly by uplakaně. Letním typům sluší melír – kolem 40 let věku. Teplé tóny mohou u studených typů – letních a zimních házet žluté odstíny, zvýraznit nerovnosti pleti, dvojitou bradu. U teplých typů – jarních a podzimních – mohou studené tóny zvýraznit vrásky, působit dojmem zapadlých očí apod.

 

Marie Černá

www.kosmetickysalonria.ic.cz

Štítky:

Jedna odpověď k “Nejčastější chyby jednotlivých barevných typů”

  1. […] se ptáte, jak se vlastně určuje barevný typ. Dnes (už v definitivně posledním díle miniseriálu o barevné typologii) vám prozradím, co vás čeká, když si přijdete do salonu nechat provést barevnou […]

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: sQhYKH