Modelka je vlastně jen ramínko..

Publikováno dne 22. 10. 2014

Často se ptáte na témata týkající se plus-size modelingu, proto jsme se domluvili s krásnou plus-size modelkou Lucií Petrovou a požádali jí, aby se s námi podělila o své zážitky. Dnešní rozhovor je delší než obvykle – ale odpovědi na otázky typu „Je to všechno jen o kontaktech?“, „Dá se modelingem uživit?“ či „Kdo na to má?“ se prostě nedaly seškrtat:-)

Lucie Petrová, plus size modelka

Plus-size modelka Lucie dobývá svět

Naše čtenářky by určitě zajímalo, jak Tě napadlo, že se vydáš na dráhu profesionální modelky.

O plus-size modelingu jsem nikdy dřív neslyšela, proto když jsem viděla inzerát hledající právě tento typ modelek na přehlídku, zkusila jsem to a vybrali mě. Tam si mě všimla Kateřina Kaprasová, spolumajitelka butiku Big and Beautiful, pro kterou jsem pak šla několik přehlídek, mezi nimiž byla i první plus-size přehlídka v Česku. Byla jsem tam jako jedna z mála amatérek. Pamatuji si, jak jsem byla děsně nervózní a vůbec neuměla chodit.  Tak divně jsem předkopávala a zakopávala, bylo to úsměvné. Kateřina mi později doporučila jednu německou agenturu, kam mám poslat fotky a své údaje. A já se pak vydala do Mnichova, aby se tam na mě podívali, vyfotili a přeměřili. Pak mi poslali smlouvu – a tím to vlastně všechno začalo.

 

 

Tušila jsi, do čeho jdeš, když ses poprvé přihlásila na přehlídku?

Lucie Petrová, plus size modelka

Plus-size modelka Lucie není jen „ramínko na šaty“

Věděla jsem, že se člověk musí smířit s tím, že je na módní přehlídce vlastně jen ramínko, musí model dobře odprezentovat, být milá, profesionální, stále se usmívat a stylizovat se do nějaké role. Ale ta práce mě baví –  člověk se podívá na místa, kam by se jinak nepodíval, pozná spoustu zajímavých lidí, procvičí cizí jazyk. Před přehlídkou tě pěkně učešou, nalíčí, pak jdeš přehlídku, všichni ti tleskají. Ano, takto jsem si to představovala.

Překvapilo Tě něco ze zákulisí?

S rivalitou jsem se mezi modelkama nesetkala, ba naopak. Většinou se hodně nasmějeme. Plus-size modelky jsou na rozdíl od těch „minus-size“ v pohodě, na nic si nehrajou. Určitě je ale dobré být v této branži obezřetná. Brát v potaz, že tady jde hlavně o obchod a plno lidí to s vámi nemusí myslet úplně dobře. Vyplatí se si prověřit toho, s kým spolupracuji. Jinak mě negativně překvapil přístup některých klientů na minulé přehlídce v zahraničí: postavili nás do řady a narovinu říkali: „Ty jsi tlustá.“ „Ty jsi hubená.“ „Ty máš velkou nohu.“ „Ty máš malou nohu.“  „Ty a ty běž pryč“. S tím jsem nepočítala.

Nepočítala jsi, že si vás takto zaškatulkujou?

Spíš jsem nepočítala s takovým nelidským zacházením. Třeba mně řekla jedna klientka: „Ježiš, ty máš  ale velkou nohu, běž pryč!“ A to mám velikost 41.  Další zase nebyla spokojená s tím, že je na mně oblečení příliš volné. Moc se tedy s člověkem nemazlí.

A nevadí  ti tento způsob jednání? Přijde mi, že jsi spíš průbojná – a najednou musíš být zticha a poslouchat?

To víš, že mi to vadilo! Také jsem to řekla své agentce a ta slíbila, že kdyby se podobná situace opakovala, bude se to řešit. Tímto způsobem se prostě ani klient nesmí chovat.

Plus size modelka Lucie Petrová

Krásná Lucie začíná být opravdu žádanou plus-size modelkou.

Jaký je zatím Tvůj nejlepší zážitek v modelingu?

Určitě Bratislavský Fashion Week, kde jsme mezi standardními modelkami předváděly  pro Moniku Vontszemuovou. Bylo to úžasné, protože plus-size modely se tam prezentovaly úplně poprvé a já jsem tuto kolekci otevírala. Přede mnou chodily klasické „minus-size“ modelky a předváděly plavky. Pak jsme nastoupily my a najednou ohromný aplaus, lidi byli nadšení   –  to před námi vůbec nebylo. Potom o nás vyšlo mnoho pochvalných článků. Monika je skvělá baba a moc jsme si to všechny užily. Následně jsme byli i jako hosté ve slovenské televizi. Krásný byl taky Berlínský fashion week, kde jsem strávila týden. Předváděla jsem tam třeba vedle Cariny Behrens, setkala jsem se tam i s Fluvii Lacerdou. Zdá se mi, že na Slovensku mají více otevřenější přístup k plus size modelkám než v Česku. Jak kdyby to v Česku bylo chápáno jako negativní jev, což je škoda. Protože jako není jen černá a bílá, tak není jen jeden typ ženy, ale je jich celá škála. A všechny jsou krásné! A to vůbec nemluvím o zahraničí, tam jsou ty holky Curvy beauties. Všímám si toho rozdílu.

Lucie, plus size modelka

Každý klient má svou představu o prezentaci modelu..

Ano, u nás jste zatím průkopnice. Pojďme dát nějaký návod ženám, které se chtějí nechat nafotit – každý fotograf tvrdí, že zrovna on dělá ty nejlepší fotky, super look book, agentury vnucují svoje školení. Co bys doporučila? Jaké typy fotografií vyžadují zahraniční agentury?

Nejprve bych chtěla zdůraznit, že dobrý fotograf se už nepotřebuje vnucovat. Podívejte se na fotky modelek zahraničních agentur, abyste měly představu. Ale myslím, že na úvod postačí agentuře tzv. snapy, což jsou fotky bez make-upu v upnutém oblečení. Mně přímo agentura poslala asi dvanáct snapů jako vzor, abych věděla, jak se vyfotit – zepředu, zezadu, z profilu, úsměv, detail obličeje, s upnutými vlasy. Hlavně aby byla vidět proporcionalita postavy, zuby, vlasy, uši, jak se usmíváte. Přišlo mi to ze začátku komické, ale oni potřebují vidět, jak skutečně vypadáte. V těch vzorových byly i snímky z obýváku, z mobilu….

Je tedy možné se nechat nafotit třeba jen od kamaráda, aby člověk nemusel investovat do profesionála?

No jasně, na začátek to určitě stačí. Rozhodně bych na začátku neinvestovala do fotek velkou sumu peněz. Člověk ani pořádně neví, co vlastně agentura a klient chtějí vidět. Mateřská agentura by počáteční fotky měla správně zajistit. S přibývající prací se pak portfolio rozšiřuje. Nejhorší je, když chce agentura po modelce peníze za fotky, to zavání podvodem. Takže bych holkám radila, aby nikdy nic neplatily! Když agentura sežene práci, tak se z toho platí provize, která počáteční náklady na modelku pokryje. A nějaké školy pro modelky a podobně, to jsou podle mě předem vyhozené peníze. Na internetu můžete najít plno videí, jak se pózuje nebo jak se chodí.

Je nějaký rozdíl mezi agenturami tady a v zahraničí?

Ano, velký. Tady je trh trochu v plenkách. Je tu pár dobrých agentur, ale je těžké se tam dostat – Czechoslovak Models apod. Tyto agentury mají třeba jen pět plus-size modelek a hodně striktní pravidla, např. věk do 21 let, velikost 40, 42. Pokud se tedy na to žena cítí, doporučila bych jí rovnou kontaktovat zahraniční agentury, kde je i po plus-size modelkách větší poptávka.

Takže nebát se toho, sednout k internetu a oslovit napřímo různé agentury?

Přesně tak, je také dobré sledovat, jaký typ žen agentura preferuje. V různých zemích jsou požadavky jiné.

Lucie Petrová, plus size modelka

Kdo by odolal modelu, který předvádí Lucka?

Jaké máš plány do budoucna? Máš nějakou metu, kterou bys chtěla dosáhnout – třeba být na titulce Vogue?:-)

To určitě ne:-) Budu ráda za každou zajímavou pracovní nabídku, hlavně když se sejde dobrá parta lidí s dobrým nápadem. Ale jestli mám něco jmenovat, tak by se mi líbilo být tváří třeba Lindex, HaM. Ti mají plus-size kolekce. Nebo jsem třeba nedávno předváděla pro ZiZZi, jejich tváří je Dennis Bidot. To by také nebylo špatné. Mrzelo mě, že jsem nedávno musela odmítnout focení pro obchod ve Francii kvůli tomu, že jsem zrovna byla na dovolené mimo Evropu, a tak by doprava vyšla klienta draho. Je fakt, že i když se modelingem zabývám vlastně teprve necelý rok, mám už za sebou pár úspěchů a nabídky pořád jsou. Takže kdo ví.

Otázka, která bude určitě hodně žen zajímat – myslíš, že se dá modelingem uživit?

V Česku? Určitě ne. Tady to jsou spíš brigády. Samozřejmě jsem za ně vděčná, ale tady máte za přehlídku třeba 1.000 Kč, v zahraničí 1.000 EUR. Tudíž se tím dá v zahraničí dost slušně uživit. Ale je taky potřeba si uvědomit, že je ve světě veliká konkurence a nemalovat si svět modelingu tak úplně růžově.

Je něco, co jsi ztratila tím, že jsi začala dělat modeling?

Možná tak iluze. Ne, dělám si srandu. Neřekla bych. Získala jsem hodně zkušeností, poznala nové lidi, prostředí, zajímavá místa. Naučilo mě to taky nebýt tolik důvěřivá, nebrat si věci osobně. Rozhodně to byl přínos.

Lucie Petrová, plus size modelka

Lucie předvádí různé styly oblečení, od sportovních až po elegantní..

Otázka pro ženy, které zvažují plus-size modeling: jaké jsou požadavky, které by každá plus-size modelka měla splňovat?

Minimálně 170cm (já mám třeba 175cm a jsem většinou mezi modelkami nejmenší), velikost 40-44, max. 46, věk cca mezi 20 a 30lety. To je takový základ. Ale dál by to měla být i fotogeničnost, souměrná postava, pěkná nebo zajímavá tvář, hezký úsměv, mít v dobrém stavu zuby, pleť, vlasy, nehty. Z osobnosti mě napadá určitá míra inteligence, flexibilita, znalost cizích jazyků, komunikativnost. Taky by neměl být problém pohybovat se na třeba i velmi vysokých podpadcích a do rytmu:-) Ale to lze natrénovat (mluvím z vlastní zkušenosti).

Na našich stránkách často narážíme na nepochopení v terminologii – když vyhlásíme soutěž pro plus-size modelky a přihlásíte se žena s velikostí 38, čtenářky ihned komentují, že to není baculka a nemá v soutěži co dělat..

Ano, to je pravda – plus-size modelka není baculka. Ale zase mi přijde nespravedlivé, aby byla žena s vel. 38 označována za plus-size, což se v dnešní době děje. Podívej se třeba na Robyn Lawley. Byla bych ráda, aby se terminologie v budoucnosti rozšířila například na „minus-size“ modelka (do velikosti 36), „standard“ modelka (vel. 38-42) a „plus-size“ modelka (od 44 výš). Přičemž standard by měla reprezentovat žena běžných tvarů té dané populace. Bohužel tomu tak není – a my plnějších tvarů můžeme být vlastně rády, že máme uplatnění alespoň takto.

Myslíš, že má šanci uspět i žena, která nemá třeba 170cm, ale chce zkusit jen fotomodeling?

Určitě by to neměla vzdát, ale spíš to brát jako hobby – existuje hodně serverů, kde může zadat nabídku. Je těžké uspět, i když všechny požadavky splňujete. Ale člověk nemůže nikdy říkat nikdy.

Je to hodně o kontaktech?

Neřekla bych, spíš jde o to, jak ta žena skutečně vypadá, jestli je průbojná, jak se chová a pak také o štěstí – být na správném místě ve správnou dobu.

Co bys chtěla čtenářkám vzkázat na závěr?

Buďte samy sebou za každých okolností! Bez ohledu na svůj věk, výšku, proporce, barvu vlasů… buďte v životě šťastné, nebo to změňte. Plňte si sny, dělejte věci a obklopujte se lidmi, kteří za to stojí. Nenechte si namluvit, jak by měla žena ve skutečnosti vypadat. Sama vím, jak je těžké být jiná v době, kdy světem vládne ideál štíhlosti. Ale stojí to za to.

Děkujeme za rozhovor, Lucko, a přejeme hodně štěstí v další kariéře! Krásná XL

P.S. Pokud byste se chtěly Lucky na něco zeptat, napište, ráda odpoví!

Pozn.: foto archív Lucie Petrové

Štítky: ,

2 komentáře k “Modelka je vlastně jen ramínko..”

  1. Lucko, super!

  2. Modelka je prostě kočka,,,

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: AkuMzh