Moje cesta k sebeláskce

Publikováno dne 4. 07. 2017

Dnes se s Vámi podělí o své zkušenosti se sebeláskou finalistka s číslem 11 Lenka Kettnerová 🙂

Oficiální foto ze soutěže Miss Baculaté Křivky 2017 Photo © Skopal

Oficiální foto ze soutěže Miss Baculaté Křivky 2017
Photo © Skopal

Většina lidí z mého okolí trpí nízkým sebevědomím a o sebelásce se opravdu nedá mluvit. Člověk nemusí být psycholog, aby poznal, jestli je člověk sebevědomý nebo není. A dokonce ani nepotřebuje mít odborné vzdělání na to, aby poznal, jestli se jedná o sebevědomí či sebelásku. Stačí jen poslouchat.

Nejčastější sebekritika a projev nelásky k sobě (podle mne) vypadá takto:

– „Ano, to jo, ale kdybych byla taková, pak by to bylo všechno jednoduší.“

– „Kdybych já tehdy neudělala to a to, tak by se to nestalo.“

– „Nemám nikoho, kdo by mě měl rád.“

– „Jsem pořád tak sama.“

Zdá se Vám to povědomé? Říká se, že největším kritikem jsme sami sobě. Často se kritizujeme tak moc, že naše nízké sebevědomí a nedostatek sebelásky jsou nevyhnutelné.

Sebeláska je velmi důležitá, ale musela jsem se jí „naučit“.  To proto, že mne to nikdo nenaučil. Od mala jsem slýchávala, že jsem taková a maková, že mám velký zadek nebo malá prsa. Slýchávala jsem to každý den. Místo toho, aby mě máma povzbuzovala a pomohla mi posílit mé sebevědomí, možná právě proto, že ho sama měla nízké a milovat sama sebe jí nikdo nenaučil, shazovala mě a dělala ze mě malou chudinku. Aby mě ten velký svět nezranil a neublížil mi, tak mi raději „ubližovala“ ona sama.

Možná se pletu, ale i když vím, že mě mamča vždy milovala, ač to neuměla dát najevo, tak její slova typu: „No jo, už je s tebe pořádná ženská, podívej se na ten zadek.“ Mi moc nepomohla.

18280739_1544712735539164_302381704_nAč jsem vždy byla tak akorát, vždy si našla něco, čím mě uzemnila. Mamča se vždy bála, abych neměla příliš vysoké sebemínění. Bohužel, vůbec nepochopila, že mi tím léta ubližovala a pěstovala ve mně nízké sebevědomí a hlavně vnitřního kritika, který se objevil při každé příležitosti, aby mi srazil sebevědomí na nulu a připomněl mi, že „sebevědomí smrdí a moc si o sobě myslet je velmi špatně“.

Pamatuju si, když jsem se jednou ozvala a dožadovala se nějakého dárku, protože kamarádka s trojkami dostala telefon, mamča mě uzemnila slovy: „To je tvoje povinnost nosit dobré známky.“ Nakonec jsem nedostala nic a ještě málem na zadek.

Trvalo mi léta, než jsem pochopila, že to není její chyba. Byla takto vychována a ani jí nikdo neříkal :“ Mám tě ráda a jsi skvělá.“ Možná právě proto neumí lásku projevit a její nejkrásnější slova jsou :“ Ty jsi ale potvora.“ Ale když vím, že to jsou slova míněná s láskou a s úsměvem, tak dokážu leccos pochopit… Mami, mám tě ráda :*

To, že se máme zdravě rádi, znamená, že si sami sebe vážíme, jsme si vědomi svých kvalit, přijímáme se  takoví, jací jsme… Zkrátka se do sebe vlastně zamilujeme. Máme rády své oblé křivky, oči, nos. Vždyť tím je člověk výjimečný.

18279927_1544712742205830_1430312200_nDovedete si představit, jak by to vypadalo, kdyby byli všichni stejní?

Najednou by zmizelo to kouzlo, které nám dovoluje poznávat různé lidi, vybírat si s nepřebraného množství věcí, které chceme v životě vyzkoušet či naučit a lidí se kterými chceme strávit čas. No a to, že jsme každá jiná je jen součástí tohoto kouzelného světa.

Trvalo mi dlouho než jsem si  vyložila slova mé mamči: Ty jsi prostě jiná než my. A pochopila, že nemusí být nevýhoda, že jsem jiná. Dělá mě to výjimečnou. Ta výjimečnost se mi postupně začala líbit a já si uvědomovala, že teprve když se mám ráda i se svou odlišností, tak mě teprve může mít rád někdo jiný. Mít se rád není nic špatného, za co by se měl člověk stydět. Naopak je to nezbytnost, abyste mohly žít naplněný a šťastný.

A všichni dobře víme, že krása není tam venku, ale vychází zevnitř. Když  je  žena krásná a sebevědomá uvnitř, pak se tato skutečnost odráží v jejím vnějším světě a ona se stane krásnou a zářivou i na venek.

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: 6ziDKB