Orientujete se ve světě barev?

Publikováno dne 20. 06. 2013
teplé barvy

teplé barvy

Vážené dámy XL,

opět Vás po delší době zdravím ze svého salonu v Sokolově. Tentokrát bych chtěla čtenářky Krásné XL seznámit s barevnou typologií. S letním obdobím si mnohá žena pořídí nějaký nový kousek do svého šatníku. Aby si vybrala tu správnou barvu, ve které bude vypadat svěží, mladší, štíhlejší, elegantně, od toho je tady vynikající služba – barevná typologie.

 

Nedávno se mi svěřila jedna známá, že viděla moc pěkný tmavomodrý kostýmek a chystá se jej po výplatě koupit. Když jsem jí řekla svůj názor, že jí taková barva nebude slušet, že je na ni, vzhledem k jejímu barevnému typu (byla jemná blondýnka se zlatavými vlasy, typický jarní typ) příliš intenzivní a tvrdá, odpověděla mi, že si s kily navíc nemůže moc vybírat. A to je právě, milé dámy, ta chyba! Většina baculek si myslí, že jim sluší pouze tmavé barvy, převážně dávají přednost černé, tmavohnědé – a neberou ohled na to, zda jsou teplý či studený barevný typ. Přitom i silnější žena se může hezky oblékat a působit elegantně. Některé ženy si zase myslí, když jim sluší například červená barva, tak jim prostě sedí, a nerozlišují, zda se jedná o teplý či studený tón. Koupí si nějakou věc v oné barvě, a když se pak důkladně prohlédnou doma v zrcadle, zjistí, že to není tak úplně to pravé. Takže pro začátek trochu povídání o barvách.

Základní barvy jsou tři – červená, modrá a žlutá. Tyto barvy, kterým se říká „primární“, nám slouží k získání dalších barev. Jejich mícháním vzniknou tzv. „sekundární“ barvy: oranžová (červená + žlutá), zelená (modrá + žlutá) a fialová (červená + modrá). Další skupinou jsou barvy „terciální“, např. citronová vznikne smícháním oranžové a zelené, olivová = zelená + fialová, hnědá nebo rezavá = fialová + oranžová. V jakém tónu barva bude, zda v teplém, či studeném, záleží na tom, jaký podíl žluté nebo modré obsahuje. Tolik jen tak pro zajímavost, jak různé a nekonečné odstíny vznikají.

A co dokáží správně zvolené barvy? Neznamená, když se barva líbí, že i sluší. Nesprávně zvolené barvy přidávají léta, vytvoří asymetrii obličeje (např. opticky prodlouží nos či bradu, zmenšují oči), dají vyniknout vráskám, zvýrazní podbradek atd.

Správné zvolené barvy dokážou pravé divy. Opticky uberou léta i kilogramy, zeštíhlí plnější obličej, zjemňují vrásky, zvýrazní oči či rty a dokážou dokonce i korigovat jizvy.

Pokud nevhodně zkorigujete oblečení v teplém odstínu se studeným, může vznikat dojem, že jeden kus je nový a druhý sepraný, i když si vše ponesete úplně nové z obchodu. Vašemu barevnému typu musíte přizpůsobit i líčení, po absolvování typologie pro Vás nebude problém si vybrat make-up, rtěnku, stíny či tvářenku ve vhodném odstínu. Prostě, barevná typologie pomůže dobře se orientovat ve světě barev a ušetřit tak výdaje za oblečení či líčidla, které nepadnou k Vašemu typu.

 

Příště: Charakteristické znaky jarního typu, vhodné a nevhodné barvy, vzory, šperky atd.

Marie Černá

www.kosmetickysalonria.ic.cz

Štítky: , ,

2 komentáře k “Orientujete se ve světě barev?”

  1. […] jsem Vám v minulém článku o barevné typologii slíbila, dnes Vás seznámím s letním […]

  2. […] jsem vám v předminulém článku slíbila, postupně představuji jednotlivé barevné typy – a dnes vás seznámím se […]

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: GIi4zq