PLUS SIZE MODELS: alternativní modelka Sibi

Publikováno dne 10. 07. 2016

Šárka Sivákova alias Sibi je 28letá alternativní plus size foto-modelka z Prahy. Na amatérské rovině se focení věnuje asi 4 roky a dle svých slov se postupně snaží dostat na úroveň „profi“. Do svého portfólia chce především kvalitní fotky, a tak si pečlivě projekty ke spolupráci vybírá. Jak začínala, jak probíhá „síto“ z nabídek či inzerátů na focení, se dočtete v rozhovoru:-)

Photo by Lucie Gukertova

Photo by Lucie Gukertova

Jaké bylo Vaše první focení? Přišla Vám nabídka nebo jste si ji aktivně vyhledala sama?

První nabídka přišla přes známou. S tou jsem nejen poprvé fotila, ale také natáčela dokument. Bylo to zvláštní a taky jsem byla hrozně nervózní, ale zároveň mě to moc bavilo. Jednalo se o portréty a výrazovost.

Takže se dá říct, že to odstartovalo Váš zájem o to, jaké jsou možnosti plus size modelingu?

O sféru plus size modelingu jsem se zajímala už předtím, ale spíše jako zapálený fanda 🙂 Teprve první focení mi ukázalo, že i já se mohu postavit před objektiv a nemusí to dopadnout tragicky, jak jsem si do té doby myslela 🙂

Photo by Niv Eshel

Photo by Niv Eshel

Jaké byly Vaše další kroky po prvním focení?

Začala jsem hledat informace a dala okolí najevo, že bych ráda fotila. Pohybovala jsem se už před tím v okolí umělecky založených lidí, takže nabídky byly. Než jsem se rozhodla začít, musela jsem si především ujasnit, co chci fotit, kam jsem ochotná zajít a co už pro mě není komfortní. Dostávám např. spoustu nabídek na focení a točení porna, ale to je pro mě hranice, kterou nikdy nepřekročím.

Broken Marionette - Photo by Simona Photo

Broken Marionette – Photo by Simona Photo

Když Vám tedy přijde nějaká nabídka, případně objevíte inzerát, který Vás zaujme, jak si vybíráte ty, které „stojí za to“? Jinými slovy: Jak nenaletět na podvodnou nabídku a na co si dát pozor?

Vše je o informacích,  proto vždy chci vědět, kde mě člověk, který mi nabídku zaslal, našel. Po té chci samozřejmě vidět jeho portfolio – čili dosavadní práci a také jeho představu o tom, jaký by měl být výsledek focení. Pokud narazím na inzerát, který mě zaujme, opět se rozhoduji podle portfólia. Kvalitní fotograf nemá problém se svou prací pochlubit, nevymlouvá se, je většinou konkrétní a nemá problém s podpisem smlouvy, i kdyby šlo jen o TFP (Time For Photos: jedná se o nehonorované focení, kdy jsou Vaší odměnou fotografie, které můžete  použít pro propagaci své osoby – pozn. redakce). Také vždy podá stejné informace a nemění je každý týden.

Dá se nějak poznat, zda portfólio, kterým se fotograf chlubí, je skutečně jeho? V dnešní době fotobank a sociálních sítí, kde se k fotografiím může dostat v podstatě kdokoliv, je tato otázka poměrně aktuální…

Photo by Danny Worm

Photo by Danny Worm

K tomu stačí jediné – správně použít Google 🙂 Také je dobré zaměřit se na kvalitu fotografií – zda je stejná nebo kolísá. A hlavně – kvalitní fotky jsou dohledatelné i s autorem.

Pokud tedy nabídka projde Vaším drobnohledem, jaký bývá nejčastější postup?

Hodně záleží na tom, odkud fotograf/ka je. Pokud je např. představa nejasná, domlouváme se na detailech osobně nebo přes sociální sítě. Smlouva se většinou sepisuje před focením. Při novém projektu a neznámých lidech, když jde o TFP focení, mám k dispozici i vlastní smlouvu, na které trvám, protože upravuje podmínky užití fotek, které vzniknou. Pokud fotograf trvá na své smlouvě, podepíše se jeho (z apřepokladu, že podmínky vyhovují oběma stranám). Smlouva je v tomto případě důležitá, protože kromě již zmíněných podmínek oboustranného použití fotografií, upravuje také postihy v případě porušení podmínek (např. když jedna ze stran fotografie prodá někomu dalšímu k reklamním účelům apod.) Pokud nemá fotograf vedlejší úmysly, nemá problém smlouvu podepsat. S fotografy, se kterými spolupracuji pravidelně už ale tyto smlouvy nepodepisuji, je to hlavně o vzájemné důvěře.

Body Paint : Lukáš Bureš http://www.blinddog.cz/ Photo: Pavel Lichka http://www.cernadira.cz/

Body Paint : Lukáš Bureš http://www.blinddog.cz/
Photo: Pavel Lichka http://www.cernadira.cz/

Na které focení (kromě toho prvního) nejraději vzpomínáte a proč?

Např. první akt, první bodypaiting, první focení s fotografy z Izraele… Je toho mnoho. Mám pocit, že každé focení je jiné a svým způsobem poprvé. Nerada se opakuji, proto také nemám milion fotek „na jedno brdo“, ale snažím se dát dohromady zajímavé a různorodé portfolium.

Čeká Vás v nejbližší době nějaké další zajímavé focení?

Rozhodně 🙂 Teď jsem byla součástí projektu Shapes Marcely Žacové, pak taky chystáme mystické focení se zvířaty, kde bude velký důraz na doplňky… Loňský rok mi spoustu času zabralo natáčení jednoho dokumentu, letos mě pro změnu zaměstnává má „normální“ práce… Ale rozhodně se chystám na další focení např. do Brna, kde mám domluveno pár skvělých fotografů.

Takže se rozhodně nenudíte 🙂 Co byste poradila našim čtenářkám, které by rády zkusily štěstí, ve sféře plus size modelingu?12806012_1113482088672194_717589117767563933_n

Nejdůležitější je používat hlavu (mozek). Nečekat na zázraky, protože na stříbrném podnose vám nikdo nic nenaservíruje. To možná v zahraničí se dějí pohádky – viz. Tess Munster (americká plus size modelka, která nemá standardní výšku a konfekční velikost, která je běžně požadována – pozn. redakce). Chce to prostě dřinu. Také s vyhledat a pročíst informace o tom, jak to chodí na castinzích a v různých agenturách, jak vypadá standardní postup, že se nic neplatí předem. Také by si měly ujasnit, co chtějí, co je pro ně ještě přijatelné a co už ne. Fotograf nemá právo po nich chtít věci, které se jím příčí, ani je ponižovat. I jako modelka máte právo říct NE. I když začínáte, je potřeba mít svou hrdost. Věřte mi, že každá ženská je krásná, pokud se tak cítí:-) Nejvíc sexy věc, kterou si na sebe žena může obléct, je její sebevědomí (ruku v ruce se soudností:-) )

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěchů a originálních fotografií! Pokud chcete sledovat Šárčin vývoj, můžete dát LIKE jejím FB stránkám Osoba před Objektivem 🙂

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: 4b0D7t