Pozor na překyselení organizmu!

Publikováno dne 1. 02. 2013

Milé dámy XL a více,

sice jsem ve svém prvním článku slíbila, že příště napíšu více o barevné typologii, nechám to ale až na začátek jarního období. To už se budou pomalu odkládat teplé kabáty, bundy a mnoho žen se rozhodne obměňovat a doplňovat šatník. Dnes bych se chtěla znovu vrátit k tématu „výživa“.

Klientky, které ke mně přicházejí na výživové poradenství, někdy očekávají, že jim prodám něco, co jim kilogramy navíc pomůže rychleji „sundat“. Musím je bohužel zklamat. Tady skutečně platí, že záleží jen na nich, jak budou disciplinované a budou dodržovat pravidla úspěšného a zdravého hubnutí s trvalým efektem.

zena v pohodeVe všech médiích se nabízejí různé potravinové doplňky, slibující tak rychlý úbytek nadbytečných kilogramů, až to někdy vyvolává pocit, že stačí polknout pilulku a faldíky začnou tát jako sníh na jaře. I různí dealeři, distributoři, obchodní zástupci, prodejci, poradci apod. se snaží svým zákaznicím vštěpit, že stačí si vzít kapsličku, zamíchat koktejl, vypít čaj nebo spolknout prášek, tělo se odkyselí a kila úspěšně ubudou. Přitom lze prý jíst vše, na co máte chuť, bez nějaké diety a odříkání. Ještě vám stihnou říct, že nějaké počítání kalorií je dnes už nemoderní, když existují takovéto přípravky. I s něčím takovým jsem se ve své praxi setkala.

No, kéž by to bylo tak jednoduché, to bychom byly, milé dámy, každá jako proutek a přitom mohly jíst, co hrdlo ráčí. To bychom se poměly!

A jak to vlastně je s tím odkyselením? Překyselení organismu je jednou z příčin zdravotních problémů, které považujeme za běžné a dáváme do souvislosti s věkem či způsobem života. Může dokonce spustit chronické onemocnění nebo vážné choroby. O takzvané „latentní acidóze“ nemusí člověk ani vědět. Je to plíživý nepřítel. Projevy překyselení mohou být různé: nedostatek energie, únava, snížení výkonnosti, pocit těžkých končetin nebo bolest ve svalech, citlivost na chlad (neustále studené končetiny – poruchy prokrvování), časté virózy, snížená imunita, pomalé hojení ran, zubní kazy, deprese, změna váhy (zřetelné zhubnutí nebo ztloustnutí), při obezitě je problém zhubnout.

Překyselení způsobuje nesprávná výživa (nadměrný příjem kyselinotvorných potravin), nedostatečný pitný režim, stres, nedostatek pohybu, nikotin, alkohol a škodlivé látky v ovzduší.

lakmusové papírkyPH našeho organismu lze zjistit z krve (což lze určit pouze v laboratořích), jinak si jej můžete změřit z ranní moče. Pokud pH moče měřené ráno po probuzení lakmusovým papírkem (jeho rozsah 5 – 7,5 pH apod.) neklesá pod hodnotu 6,8, je to v pořádku, pokud ano, je to varující a pokud klesá na 6,5 a níže, jedná se o acidózu. V tomto případě je nutno změnit celkově dosavadní životní styl. Zjistit, co je příčinou zakyselení a začít ho řešit, změnit jídelníček, zlepšit pitný režim, dopřát si masáž (zlepší lymfatický a krevní oběh, tím pádem dojde k lepšímu odplavení škodlivin) nebo nějakou jinou regenerační kúru (např. vynikající jsou suché uhličité koupele, to je doslova pračka pro tělo).

Nechci se dotknout výrobců, dovozců nebo prodejců potravinových doplňků na hubnutí. Pokud jsou výrobky u nás schválené a nezávadné, nic proti nim. Co se týká účinnosti, je to otázka jejich složení. I když acidóza hraje svoji roli při hubnutí, pouze se odkyselit nestačí. Bez změny jídelníčku to prostě nejde! Je třeba množství jídla podřídit hodnotě bazálního metabolismu a pohybové aktivitě, správně vyvážit poměr živin a rozdělení příjmu potravin. Ono je opravdu nutno změnit celkově dosavadní způsob života, a pak si teprve dopomoci nějakým tím přípravkem, který Vaši snahu podpoří. Jen tak se dostaví kladný výsledek.

 Marie Černá

www.kosmetickysalonria.ic.cz

Štítky:

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: ZVquhn