Před masérem se stydět nemusíte

Publikováno dne 28. 05. 2013
Jana Mašínová, ředitelka společnosti NOVIDA

Jana Mašínová, ředitelka společnosti NOVIDA

Máte rády masáže, ale nerady se před masérem ukazujete nahé? A přestože jde o profesionální personál, stejně se za svá kila navíc před ním stydíte? Právě pro vás je tento článek!

V lednu začali totiž v Kunratické tvrzi v Praze své služby nabízet nevidomí maséři, kteří fungují pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti NOVIDA. Za společností nestojí jen myšlenka provozovat masážní studio, ale také snaha podpořit lidi, kteří to mají se společenským a pracovním uplatněním těžší než ostatní skupiny obyvatel.

O rozhovor jsme požádali paní Janu Mašínovou, ředitelku této společnosti.

Vaše společnost zaměstnává nevidomé maséry, šlo o původní záměr?

Ne tak docela. Pozice byla vypsaná jako práce pro slabozraké a nevidomé maséry, ale až na dvě výjimky se u nás o práci hlásili pouze nevidomí maséři, které zaměstnáme ještě raději, protože jde o skupinu lidí s 90% nezaměstnaností.maser

To je opravdu hodně. Jaké jste kladli na maséry nároky?

V současné době je spousta kurzů, kdy si po víkendovém školení lidé odnesou domů diplom v oboru masérských služeb, ale náš standard je v tomhle mnohem výš a naši maséři mají kromě bohatých masérských zkušeností odborné 3leté vzdělání v oboru masér na Střední škole Aloyse Klara v Krči.

Byl problém najít dobré zaměstnance v tomto oboru?

Docela byl. Pro nevidomé není snadné dojíždět do práce, často mají díky své indispozici speciální nároky. Bylo by hodně co vyprávět. Pro nás byly hned po vzdělání důležité komunikační schopnosti a touha práci vykonávat. Z naší strany jsme našim zaměstnancům dali životní jistotu – všechny jsme zaměstnali na trvalý pracovní poměr. Tyto jistoty jsou pro ně moc důležité.

Mohou nevidomí lidé pracovat samostatně?

Najde se pár výjimek, u kterých by to šlo, ale protože je naším zájmem dát lidem příjemnou práci bez stresu, zřídili jsme pro maséry recepci, která se postará o přijetí zákazníka a o přípravu prostoru masérny. I když to na první pohled nepoznáte, tak i na pozice recepčních jsme v NOVIDĚ zaměstnali lidi se zdravotním postižením, abychom naplnili smysluplnost našeho záměru.

kamenyJak vás napadlo věnovat se zrovna tomuto projektu?

Vystudovala jsem speciální pedagogiku a v podstatě mne kromě povinné praxe život hnal komerční sférou, kde jsem si vyzkoušela několik zajímavých profesí. Nicméně pořád jsem v sobě měla vnitřní dluh k vystudovanému oboru a touze pomoct lidem ve svém okolí. Nyní přišel ten pravý čas – a jsem za to šťastná.

Nestalo se vám, že by zákazníci měli ostych ze světa nevidomých?

Občas se ke mně v náznaku donese, že nějaká skupina kamarádů vyslala ze svého středu odvážného jedince. Na základě jeho zkušenosti se k nám pak vydávají další a další, protože k naší radosti se zákazníci vracejí a doporučují nás dalším kamarádům. Mnoho lidí u masáže relaxuje, ale nemálo z našich zákazníků masáž stráví povídáním s našimi maséry, kteří jsou velmi sdílní a rádi se podělí o detaily ze života se zrakovým handicapem.

Proč si myslíte, že máte ve světě plném masážních studií šanci uspět?

Naše masáže jsou jiné jak tím, že vám dají možnost nakouknout do světa lidí, kteří žijí pravděpodobně trochu jinak než vy, tak i tím, že nevidomý masér se po vašem těle a svalech orientuje výhradně hmatem a díky tomu „zasahuje“ přesně tam, kde to potřebujete. Co se týká finanční otázky, tak ani pro mě ani pro mého bratra, který mi s vedením NOVIDY pomáhá, není důležité na projektu profitovat. Chceme poskytovat službu na výborné úrovni a věříme, že i v dnešní době budou mít lidé v Kunraticích kromě hledání osobního blahobytu také chuť podpořit dobrou myšlenku.

logo NOVIDAKde se o vás mohou lidé dozvědět?

Většinu informací lze najít na webových stránkách www.novida.cz. Pokud by měl kdokoli zájem se třeba i jen přijít podívat nebo si osobně popovídat, tak se s ním rádi v Kunratické tvrzi potkáme a osobně s ním probereme vše, co jej zajímá.

Děkujeme za rozhovor a držíme Vám a celému projektu palce.

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: hdeyOA