Proměna dokáže divy

Publikováno dne 19. 01. 2013

Milé dámy XL a více,

dnes bych se s Vámi ráda podělila o příběh ženy, které prošla během jednoho roku proměnou, což ji velmi prospělo, a změnilo tak život.

Marie Černá, kosmetička a výživová poradkyně

Marie Černá, kosmetička a výživová poradkyně

Koncem října roku 2011 mi přišla na výživové poradenství asi šedesátiletá žena s tím, že chce zhubnout. Po úvodním rozhovoru jsem ji provedla analýzu – zakyselení, váhu, tuky…. Překvapilo mě, že paní má 54 let. V černém oblečení a nevhodné barvě vlasů i účesu vypadala o něco starší. Při výšce 166 cm vážila 86 kg, hodnota vnitřního tuku byla 14. Dostala instrukce, osobní kartu, informační materiály i jídelníček a domluvily jsme se na další konzultaci a převážení.

Když po měsíci znovu přišla, váhový úbytek byl pouze 1 kg. Prý čekala, že to půjde rychleji. Vysvětlila jsem ji, že někdy to trvá déle, než se nastartuje metabolismus, zvláště po tom, co se několikrát snažila  zhubnout (jak mi sdělila). Zato odkyselení probíhalo úspěšně, z hodnoty 5,2 pH se dostala na 6,5.

V lednu, byl váhový úbytek necelé 2 kg. Nešťastně pronesla: „Jsem stará, tlustá a ošklivá!“ „V čtyřiapadesáti se ještě nedá mluvit o stáří, s nadváhou něco uděláme, proto jste přišla a ošklivá rozhodně nejste. Nemáte téměř žádné vrásky, takovou pleť by Vám mohla závidět i leckterá mladší žena.“ Měla pěstěnou pleť, bylo vidět, že v tomto směru na sebe dbá. Nakonec se svěřila, že její manžel (o 4 roky mladší) si našel jinou, a tak ji čeká rozvod. Chápala jsem, že má kromě hubnutí i jiné starosti. Zřejmě zapůsobil stres kolem rozvodu, poněvadž v únoru se váhový úbytek zastavil a zakyselení bylo vyšší. Řekla jsem jí, že se vše upraví, jen co se dá trochu psychicky do pořádku.

Když se další měsíc neobjevila, myslela jsem, že to skutečně vzdala. V polovině dubna ale přišla a byla lehčí o další 3 kg. Bylo vidět, že dodržuje jídelníček. Ten jsem jí mírně upravila (poměr bílkovin a sacharidů podle momentálního bazálního metabolismu) a domluvily jsme se na další návštěvě. Pravidelně chodila na převážení. Začala dělat turistiku, což jí též dost pomohlo. Pohyb je totiž při snižování nadváhy velmi důležitý. Jen v říjnu se přiznala, že trochu porušila jídelníček na dovolené.

barevná typologie

Výběr správné barvy vlasů je také důležitý.

Navrhla jsem ji, že bychom mohly udělat barevnou typologii. Tmavé oblečení ji dělalo starší. Měla oblibu ve volných halenách, na kterých převládala černá a nosila střídavě kalhoty a sukně též v této barvě. Když jsem jí dávala kartičku s odstíny barev, které jí nejvíce slušely, byla překvapená. Prý si myslela, že silné ženy mohou nosit jen černé nebo jiné tmavé barvy, prý zeštíhlují. K jejímu jarnímu typu nešla barva vlasů – červená ála višeň (šedivé odrosty nepůsobily moc pěkně), stejně tak účes (dlouhé vlasy stažené do culíku) se k ní moc nehodil. Při určení barevného typu mám i vlasové vzorníky, vybraly jsme vhodnou barvu vlasů. Dobře jí seděla středně hnědá s medovým nádechem. Doporučila jsem jí zkrátit vlasy. Ale to už byla práce její kadeřnice. Mimochodem, účes i nové barvy ji skutečně osvěžily a prozářily.

V polovině prosince váha ukázala 69,5 kg, vnitřní tuk měl hodnotu 8, kyselost byla na 6,8. A hlavně, úbytek svaloviny byl díky správnému a vyváženému jídelníčku přiměřený, ale úbytek tuku značný. „Jo, zamlada jsem měla 58 kg, to už těžko docílím,“ pronesla. Vysvětlila jsem jí, že po padesátce už tělo pracuje jinak, než třeba v pětadvaceti, další roli hraje dědičná dispozice, přechod a jiné faktory. Ale že i tak na sobě ohromně zapracovala. Vypadá dobře, cítí se skvěle, její klouby jí tiše děkují. Už se nezadýchá při chůzi do schodů nebo kopce. Opět jsem jí přepočítala živiny s tím, že když bude dodržovat správný jídelníček, nebude přibírat.

A ještě něco důležitého. Svěřila se, že jde s přítelem do divadla a chystají se na vánoční koncert. Měla jsem radost, že opět našla lásku a možná jsem i já na tom měla nějaký malý podíl.

Takže milé ženy s kily navíc, které si myslíte, že shazování je martyrium bez konce či výsledků. Je to jen dodržování zdravého a normálního! životního stylu. Nemusíte se dostat na váhu anorektických modelek, stačí sundat pár kil a ono to s člověkem udělá divy. Lepší sebevědomí, obdiv manžela či jinak blízké osoby, zbavení se nebo snížení zdravotních potíží, lepší pohyblivost a jiné klady stojí určitě za trochu disciplíny. „Šedesátiletá“ nešťastná paní, která přišla před 14 měsíci do mého salonu, je toho příkladem. Dnes je to na první pohled šmrncovní nastávající padesátnice.

 Marie Černá

www.kosmetickysalonria.ic.cz

Štítky:

Zanechte komentář

Napsat komentář

Vaše informace jsou u nás v bezpečí. Nemáme rádi spam. Přečtěte si informace o ochraně údajů.

Do následujícího políčka prosím zkopírujte tento kód: dRt158